Sztuczna inteligencja - definicja i fakty

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina nauki komputerowej, która zajmuje się tworzeniem i rozwijaniem maszyn i oprogramowania zdolnych do wykonywania zadań, które normalnie wymagają ludzkiego intelektu. Te zadania obejmują uczenie się, rozumienie języka, rozpoznawanie mowy, percepcję wzrokową, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji.

Rozwijające się dziedziny dzięki sztucznej inteligencji

Zastosowanie sztucznej inteligencji w wielu dziedzinach znacząco podniesie nasz komfort życia. Medyczne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji pozwolą przewidywać choroby, analizować wyniki badań,  pomogą w diagnozowaniu, a nawet w tworzeniu spersonalizowanych planów leczenia. Można również wykorzystać sztuczną inteligencję w robotyce medycznej, na przykład w robotach chirurgicznych. Technologia ta kojarzy nam się przede wszystkim z automatyką i robotyką, ponieważ jest kluczowym elementem w rozwoju autonomicznych systemów, takich jak samochody autonomiczne, drony, czy roboty przemysłowe, a te stają się powoli elementem naszej codzienności. Sztuczna inteligencja zmieni również oblicze szeroko pojętej edukacji.  Chodzi tu o wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji do tworzenia spersonalizowanych ścieżek nauczania, oceny postępów uczniów i dostarczania interaktywnych doświadczeń edukacyjnych. Sztuczna inteligencja może pomóc w ochronie środowiska: monitorować zmiany klimatu, przewidywać katastrofy naturalne, zarządzać zasobami naturalnymi. Akapit ten zaledwie dotyka tematu dziedzin, które mają potencjał rozwinąć się dzięki AI. Żadna branża nie uchroni się przed wpływem tej technologii. Jeżeli wydaje Ci się, że ten temat ciebie nie dotyczy, to poczytaj kolejny paragraf.

Pomoc sztucznej inteligencji w codziennym życiu

Siri, Alexa, Google Assistant i inne asystenty wirtualne wykorzystują AI do rozumienia poleceń głosowych i dostarczania odpowiedzi na pytania, przypominania o spotkaniach, sterowania urządzeniami inteligentnymi w domu i wiele więcej. Rekomendacje online, czyli reklamy to już element krajobrazu. AI jest wykorzystywana do analizy naszych preferencji i zachowań w celu dostarczania spersonalizowanych rekomendacji produktów na stronach e-commerce, filmów na platformach streamingowych, czy muzyki na platformach muzycznych. Inteligentne termostaty, oświetlenie i inne urządzenia domowe wykorzystują AI do nauki naszych preferencji i automatycznego dostosowywania się do naszych potrzeb. Te produkty i usługi chyba już nikogo nie dziwią.  Systemy nawigacyjne, takie jak Google Maps, wykorzystują SI do analizy danych o ruchu drogowym i sugerowania najkrótszych lub najszybszych tras, a Twoja aplikacja do monitorowania zdrowia i fitnessu? Kto, Twoim zdaniem analizuje i dostarcza spersonalizowane plany treningowe i diety? Możemy tak wyliczać. Wspomnijmy jeszcze m.in. o bankowości i finansach, komunikacji, grach komputerowych.

Zarządzanie, analiza danych, automatyzacja, optymalizacja procesów biznesowych.

AI umożliwia menedżerom podejmowanie decyzji opartych na danych, co prowadzi do lepszych wyników biznesowych. Ułatwia zarządzanie ryzykiem w czasie rzeczywistym. Usprawnienia wynikające z użycia SI pomagają w redukcji kosztów. Wszelkie procesy hr i obsługa klientów poddają się powoli automatyzacji. Już dziś ChatGPT z Zapier może odpisywać za Ciebie maile. Marketing wymagał do tej pory mozolnych badań, ankietowania, statystyk, a dziś wykorzystuje sztuczną inteligencję do gromadzenia i interpretacji tych danych, a także automatyzacji działań marketingowych. SI pisze posty, projektuje produkty, tworzy strategie marketingowe, dba o lojalność konsumentów, wdrażając rozwiązania zaplanowane na podstawie schematów ich zachowań. Systemy rekomendacyjne tworzone na podstawie danych bez omyłki docierają do konsumenta zainteresowanego danym produktem. Wszystkie te procesy grają dziś główną rolę w zwiększaniu przewagi przedsiębiorstw w zakresie przychodów i utrzymania przewagi konkurencyjnej. Wdrażania SI doprowadza do zmian w całych sektorach gospodarczych. Usprawnienie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie siłą rzeczy pomogą uzyskać przewagę, zwłaszcza że SI przestała być usługą luksusową. Staje się must have na każdym etapie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Koszt wdrożenia nowych technologii nie jest wysoki, a jest to inwestycja konieczna, by zwiększyć swoją konkurencyjność.  Zatrudnij SI do przetwarzania danych i zdobądź ogromne ilości informacji w rekordowo krótkim czasie, identyfikuj wzorce i zależności, które mogą umknąć ludzkiemu oku, i otrzymaj przekonujące wnioski. W ChatGPT 4 dostępna jest wtyczka badająca najnowsze trendy "Google Trends Plugins". Zadaj Chatowi pytanie i uzyskaj informacje, jakich większość firm nie posiada. Polskie firmy muszą przekonać się, że technologie zwiększają przewagi przedsiębiorstw w wielu obszarach. Pozycjonowanie strony za pomocą wtyczki ChataGPT SEO.app stało się dużo prostsze i skuteczniejsze. Teraz identyfikacja najbardziej trenujących treści jest dużo szybsze, a nagromadzenie wartościowych artykułów pozwoli Ci uzyskać przewagę. Właściwie zysujesz ją już teraz, czytając ten artykuł. Odciąż swoich pracowników od rutynowych działań, każdy powtarzalny proces możesz zlecić SI. Sprawdź aplikację Zapier, lub połączenie Zapier i ChatGPT i zautomatyzuj za niewielkie pieniądze nudne, acz konieczne czynności. Analiza danych statystycznych to również zadanie dla SI. W mgnieniu oka otrzymasz raporty, zbiory danych. Ta innowacja w Twojej firmie pozwoli pracownikom skupić się na wdrażaniu rozwiązań, a nie szukaniu ich. Użycie sztucznej inteligencji to coś, co powinien teraz zrobić każdy przedsiębiorca, który ma ambicje doskonalić siebie i firmę  i generować większy dochód. Wszystko to pokazuje, jak wielki wpływ AI ma na zarządzanie, analizę danych, automatyzację i optymalizację procesów biznesowych. Dzięki AI firmy mogą działać szybciej, efektywniej i inteligentniej, co przekłada się na lepsze wyniki biznesowe.

Twoja przewaga nad konkurencją

Aktualnie widzimy narodziny systemów tak szeroko dostępnych dla zwykłych konsumentów. Jest to niewątpliwie boom technologiczny i informatyczny, a użycie ich właśnie teraz to Twoja szansa na sukces. SI w biznesie zadomowi się na stałe. Dlatego tak ważny jest teraz ten artykuł.  Póki co zmiany te, są traktowane przez większość jak anomalia. To, co dla większości jest wybrykiem dla ciebie, może stać się szansą na podbój rynków. 

Biznes i firma na pełnych obrotach

W procesie rozwoju SI nie obędzie się bez ofiar. Uczenie maszynowe i artificial intelligence (AI) pomaga wykrywać szanse. Pomyśl tylko, w jak wielu obszarach może Cię wesprzeć. Zwiększ swoje możliwości za pomocą ChatGPT, szukaj inspiracji dzięki Midjourney, twórz zachęcające posty na social media w kilka sekund, badaj ruch na stronie. Nie zmieni się tylko Twoje przedsiębiorstwo, ale wszystko, cała infrastruktura.

Obawy związane ze sztuczną inteligencją

Chociaż sztuczna inteligencja daje tak wiele możliwości. To ekspert i asystentka za darmo, personalizacja wszelkich procesów, wspomaganie uczenia i czy egzystencji osób z niedostatkami, a inwestycje w sztuczną inteligencję bez wątpienia przyniosą uzyskanie przewagi konkurencyjnej, to nie zapominajmy, że wpływ systemów sztucznej inteligencji to ogrom szans i zagrożeń związanych z jej rozwojem.  Budowanie przewagi konkurencyjnej nie powinno zaćmić nam zasad etycznych czy moralnych. Korzystanie z narzędzi SI nie może być bez refleksyjne. Potencjał obliczeniowy jest już imponujący, ale np. ChatGPT ma skłonności do wymyślania informacji, czy po prostu plagiatu. Zarówno rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji jak i kradzież dóbr intelektualnych nie powinny mieć zastosowania w biznesie. Może się okazać, że wiele osób w najbliższym czasie straci pracę i my jako przedsiębiorcy musimy być świadomi i przeciwni takim rozwiązaniom. Oczywiście możemy dostawca może być zamieniony na drona, ale czy to konieczne? System rozpoznawania twarzy na ulicach został stworzony dla naszego bezpieczeństwa, ale czy system oceniania zachowań społecznych też?  Ten artykuł jest pierwszym z zakresu rozwoju sztucznej inteligencji. Będziemy pisać o konkretnych narzędziach i ich wykorzystaniu w waszych przedsiębiorstwach, ale również o niebezpieczeństwach i obawach związanych z tym tematem, także do poczytania. Pozdrawiamy ekipa e-Cafe Vision.